Mis asi on Kendama?

posted in: Kendama, Meie | 0

Kendama on traditisooniline Jaapani mänguasi mis meenutab kahe peaga haamrit. Selle külge on nööriga ühendatud pall, millesse puuritud auk, millesse omakorda mahub piik Kendama otsas.

Kendamaga mängides on eesmärk palli püüda erinevatesse topsidesse (cup) või piigi otsa – mida sujuvamalt, kiiremini ja osavamalt palli erinevate topside vahel suudetakse hüpitada, seda huvitavam on mäng pealtvaatajale ja saavutusrõõm mängijale.

Kendamataolisi osavusmänguasju on teisteski kultuurides kasutatud – jutu järgi olevat taolise vidinaga (bilbouquet)  16-ndal sajandil mänginud prantsuse kuningas Henry II ning selle sarnane balero on tänaseni populaarne Mehhikos.

Suure tõenäosusega on mingit tüüpi kendama igas Jaapani majapidamises olemas. See soodne, pealtnäha lihtne mänguasi võib meelelahutust pakkuda tundideks, päevadeks ning isegi aastateks. Tõsisemad sportlased käivad võistlustel, omandavad JKA (Jaapani Kendama Assotsiatsioon) eksamitel tasemeid (sarnaselt vöödele võitluskunstides) mida omakorda hindavad kõrgelt Jaapani tööandjad kui märki inimese õppimisvõimest, stabiilsusest ja sisemisest rahust.

Ametliku taseme sertifikaadi eksamile lubatakse vaid JKA liikmed (liikmelisus tasuline) kuid igaüks saab iseennast testida ning pürgida edasi ka mitteametlikult – taseme omandamiseks vajalikud sooritatavad trikid on avalik ja muutumatu informatsioon.

Kendama anatoomia*

kendamaanatoomia

*eestikeelsed väljendid kokkuleppel ja väljatöötamisel

 

Leave a Reply