Yoyo on üks pikema elueaga mänguasju ajaloos. Sellega mängiti muistses Kreekas üle 2500 aasta tagasi. Mõnede allikate kohaselt leiutasid hiinlased analooge ka varem. Algselt oli yoyo nöör seotud tema telje külge ning yoyo funktsioon seisneski üles-alla liikumises. 1920-ndatel sai USAs populaarseks yoyo variant, kus nöör oli telje küljes silmusena. Nüüd, kui viskame kaasaegse yoyo alla, jääb ta kiiresti pööreldes "magama" ning tuleb üles kui me järsult nöörist tõmbame (responsive yoyo) tõmbame või sooritame triki, milleks on bind (unresponsive yoyo)

Korralikult visatud yoyo pöörleb hämmastava kiirusega ja väga kaua (maailmarekord pea 30 minutit), et sooritada erinevaid kujundeid nööriga, loopida yoyod õhku ja palju muud (vaata videosid paremal). Tänu sellele kiirusele püsib yoyo stabiilsena - mida osavam ja tugevam vise, ja loomulikult parem yoyo, seda kauem yoyo magab ning seda keerulisemaid trikke kannatab sellega teha.

Milleks?

Yoyo ühendab endas vägagi erinevaid mõistlikke ja vajalikke elemente. Nimekirjas võiks olla hobi, sport, stressi maandamine, käe-silma kordinatsiooni ja kujutlusvõime arendamine, esinemisoskuse lihvimine, enesekindluse tõstmine ja palju muud. Näita sõpradele mõnd trikki, mida tasapisi harjutanud oled, ning usu meid, et lihtsamadki asjad võivad teadmatule silmale kustumatu mulje jätta.

Yoyo kasuks räägib kindlasti ka tema hind. Vaid 14.99€ eest saad kõik kogemused ja oskused mis eelpool mainitud. Samas võib tõsisemale entusiastile huvi pakkuda ka näiteks 40€ või lausa 199€ hinnasildiga titaanist yoyo (yoyopood tahab sellise varsti Eestisse tuua). Seega üks soodsamaid hobisid, millesse investeerida ning ruumi ja omadusi, et paeluda ka aastate pärast.

Ma olen selleks liiga vana

Vanus on suhteline mõiste. Teame 40+ vanuses tegelast, kes uhkustab igal pool oma yoyo kohvriga. Räägib nostalgiliselt oma esimesest ja põnevusega oma viimasest yoyo-st, ning kui pakkuda talle esitada mõni trikk, siis lähevad silmad särama. Yoyodega on ta mänginud lapsepõlvest saati ning on oma hobist teinud elukutse, reisib ringi mööda maailma. Tõsi, ülepea rikas ta pole. Õnnelik? Kindlasti.

Teine äärmus. Yoyo maailma võistlusel (YYWC) Tokyos astus üles üks kuueaastane põnn, kes paljudele omaala spetsidele silmad ette tegi. Video sellest etteastest leiad ka meie blogis.

yoyopood julgustab igas vanuses asjalikke inimesi. Kui tunned, et ühele põnevale lisategevusele on sinu elus veel ruumi, anna tuld! Harjutada saab kodus, terassil, aias, tööl, metsas - või igalpool siis.

Kuidas yoyo töötab?

Kontrolli nööri pikkust. Väljakeritud nööriga peaks see ulatuma Sulle nabani, kui yoyo on põrandal. Nöör peaks olema kinnitatud näpu keskele, kahe esimese nuki vahele. Nüüd, kui su käelaba on ülespoole ning yoyo kindlalt pihus, tõsta käsi nagu näitaksid biitsepsit. Seejärel viska yoyo endast eemale, umbes meeter oma jalgadest ja pööra käelaba põranda poole.

Yoyo peaks nüüd pöörlema nööri otsas. Kui oled valmis, siis tee käega järsk ülesliigutus ning yoyo peaks kenasti end üles tagasi kerima (kui ta seda ei tee, siis on unresponsive yoyo ning tagasikerimiseks tuleb sooritada bind)

Terminid

Sleep, uni - Pärast viset ei naase yoyo kätte ja pöörleb nööri otsas. "Uneiga" sõltub erinevatest asjaoludest - õigesti õlitatud, värske nööriga tugevalt visatud kvaliteetne yoyo magab mitu minutit (maailma rekord pea 30 minutit). Paljud yoyod magavad viskel ja "ärkavad" müksu peale See tähendab, et kergelt jõnksu tagajärjel tekib piisav hõõrdumine, et yoyo end üles keriks. 

Responsive - tundlik, yoyo kätte tagasi toomiseks ei ole vaja suuremaid teadmisi, oskusi ega harjutamist.

Unresponsive - yoyo ei tule kätte tagasi pärast viset. Vehi palju tahad. Siin on vaja teha bind - trikk, mis tekitab telje ja nööri vahel piisava hõõrdumise, et yoyo kätte tagasi tuleks.

Hubstack - YoYoFactory Hubstack ja Grind Machine yoyodele omane tehnoloogia. Kolme laagriga telg, mis lisab vürtsi tavapärasele mängule. Külgedel väljaulatuvatest nuppudest kinni hoides ja nööri järsult tõmmates saad yoyo pöörlema ka visketa. 

Center Trac - C suuruse laagri modifikatsioon. Kergelt nõgus laager, mis suunab nööri alati teljel võimalikult keskele, parandades tasakaalu ja uneiga. 

Response System - Maakeeli pidurid. Silikoonist rõngad yoyo sisekülgedel. Tänu pidurite ja nööri hõõdrumisele tekib jõud mis yoyo kätte tagasi toob. 

 

1A: Üks yoyo, nööritrikid
2A: Kaks yoyo-d, looping trikid
3A: Kaks yoyo-d, nööritrikid
4A: Üks yoyo, nöör ei ole seotud yoyo-ga (offstring)
5A: Üks yoyo, nöör ei ole seotud sõrmega, vaid vastukaaluga