Kuidas liigitame?

Põhiliselt eristatakse kaht tüüpi yoyo-d - imperial ja butterfly.

Imperial yoyo-d on paljudele tuttavad 90-ndatest. Need lihtsad, üles-alla liikuvad yoyo-d olid küll põnevad kuid tänapäevaste butterfly-dega võrreldes tükk maad vähemate võimalustega. Imperial tüüpi yoyo-le on mõeldud üks võistlusklass ning see eeldab kahe yoyo-ga trikitamist üheaegselt.

Butterfly tüüpi yoyo on laieneva keskosaga, et pärast viskeid teda kergem nöörile püüda oleks. Paljud kaasaegsed butterfly yoyo-d võimaldavad kasutajal reguleerida tundlikkust - milleks? Sellest kirjas all pool.

Väga suure tõenäosusega on sinu esimene yoyo butterfly tüüpi. Erinevad tootjad katsetavad küll erinevate kujudega, kuid nad kõik lähtuvad butterfly ideest.

Kuidas mängitakse?

Yoyo-d harrastatakse täna kui sporti. Peetakse kohalikke ning rahvusvahelisi turniire. Nagu spordis ikka, saab spetsialiseeruda kindlasse võistlusalasse:

1A - Üks yoyo, nööritrikid
2A - Kaks yoyo-d, looping trikid
3A - Kaks yoyo-d, nööritrikid
4A - Üks yoyo, nöör ei ole seotud yoyo-ga (offstring)
5A - Üks yoyo, nöör ei ole seotud sõrmega, vaid vastukaal

Iga ala video leiad sissejuhatuse lehelt.

Responisve, unresponsive?

Kaasaegne yoyo saab olla kas a) Responsive - tähendab, et magava yoyo müksamisel yoyo ärkab ning kerib end üles ja b) Unresponsive yoyo puhul tuleb yoyo tagasikutsumiseks sooritada nn bind. Soovitame alustada responsive yoyo-ga ning põhitõdede omandamisel liikuda edasi unresponsive yoyo-le. Osad yoyod, nagu Whip ja Velocity lasevad tundlikkust käigu pealt muuta. Selleks on külje peal keeratavad nupud mis kitsendavad või laiendavad ruumi, kus nöör saab kerida end ümber telje - mida kitsam, seda kergem on yoyod tagasi kutsuda!

Libesti

Sisuliselt saab iga kaasaegse yoyo tundlikust (responsive, unresponsive) muuta ka libesti või õli abil. Määrides laagrile võimalikult õhukese kihi õli või libestit, saame unresponsive yoyo. Kui aga määrida laagrile tihkemat libestit, nt vaseliin või rohkelt peenemat õli, saame unresponsive yoyo.

Kui Su yoyo tundub liiga vali või ei pöörle nii kaua, kui tundub et võiks, siis on võimalik, et laager on kuiv ja vajab õlitamist. Tilk õmblusmasina õli parandab seda.

Nöörid

Yoyo nöörid kuluvad. Neid tuleks vahetada tihti ja tükk maad enne, kui nad purunevad. Nööre müüakse reeglina kümne või saja kaupa. Nööre toodetakse mitmel erineval moel ning sadu erinevaid tüüpe. Kui sa alles teed yoyo-tamisega algust, siis peaksid teadma vaid kaht - puuvill ja polüester.
Puuvill: See elastsem kui polüester. Mõnele meeldib, mõnele mitte.
Polüester: Pole nii pehme puuvill kuid töötab paremini ja kestab kauem, hõõrub vähem näppe.

Kui sa ei tea, kumba eelistada, siis vali polüester.